Renovatie studentenflat Van Heemskerck

Opdrachtgever:
Lefier
Aantal woningen:
263
Locatie:
Groningen
Oplevering:
2025
Bijzonder:
de locatie is een demo site voor het InCUBE project
In opdracht van Lefier vernieuwden we de studentenflat aan de Van Heemskerckstraat in Groningen. De renovatie is grootschalig aangepakt. De flat werd uitgebuikt, verduurzaamd, vergroend en gemoderniseerd. Verder zit er een moderne schil omheen en integreerden we PV panelen in de gevel.
De studentenflat aan de Van Heemskerckstraat stamt uit de jaren ’60 en was sterk verouderd. Keuken en sanitair werd gedeeld met 15 medebewoners. Een gemiddelde kameroppervlakte van 15m2. Studenten van nu hebben andere eisen dan vroeger. Daarom besloot men tot een ingrijpende renovatie. De flat is getransformeerd tot een eigentijdse, goed geïsoleerde flat met label A en lage energielasten.
De uitgevoerde werkzaamheden
Oppervlakte per kamer vergroten met 6 m2
Elk appartement een eigen badkamer met toilet
Inrichten van een keuken en een woonkamer per 7 studenten
Energiezuinige maatregelen zoals zonnepanelen in de gevel
Creeren van 34 extra kamers
Gemeenschappelijke voorzieningen, zoals een wasserette en studieruimtes
Vergroening van het terrein
Aanbrengen van ontmoetingsplekken en een buurtrestaurant in de plint

Duurzaam renoveren
Het betonnen casco van de flat bleef staan en daar ging een nieuwe, prefab schil omheen. De kamers zijn goed geïsoleerd en er kwam een warmtepomp zodat men in 2030 van het gas af kan. In verband met netcongestie is ook een eigen batterij geplaatst. Daarnaast is het een innovatie is dat we alle zonnepanelen in de gevel integreren.
.jpg?h=1280&iar=0&w=3840)

Balster Topper
Directeur Van Wijnen Groningen
“We zijn trots dat we opnieuw met Lefier een duurzame studentenflat gaan opleveren. We hebben samen al zoveel kennis opgedaan. Dit is dé manier waarop je duurzaam wilt bouwen.”
Naar voorbeeld van studentenflats in Selwerd
Eerder renoveerde Lefier samen met Van Wijnen de drie studentenflats in Selwerd op een vergelijkbare manier. Die aanpak bleek succesvol, reden om de samenwerking voort te zetten bij de Van Heemskerckflat.
Innovatie op Europees niveau
De renovatie van de Van Heemskerckflat is onderdeel van het Horizon Europe Project InCUBE. InCUBE is een Europees onderzoeks- en innovatieproject waarbij het doel is te innoveren in Europese renovatieprojecten en deze processen te versnellen. De innovaties worden toegepast op drie demoprojecten. Naast de Van Heemskerckflat in Groningen staat een InCUBE demoproject in Trento in Italië en een in Zaragoza in Spanje.

Het Van Wijnen projectteam houdt zich bezig met verschillende innovaties waar het gebruik van BIM en robotisering een grote rol speelt.
Denk aan kraanwerk, boorwerk, afvalscheiding en sloopwerk. Het doel is dat we deze onderdelen aansturen vanuit het BIM-model. Samen met onze partners Hilti Nederland BV en Advanced Robotic Engineering hebben we een video gemaakt over de inzet van de robots.
